Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Badania w zakresie zdrowia jamy ustnej nie wypadają w Polsce pomyślnie. Szacuje się, że 90 proc. dorosłych mieszkańców kraju nad Wisłą ma próchnicę. Sytuacja nie jest lepsza wśród dzieci i młodzieży. Naszym głównym grzechem są zaniedbania w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Jak zatem prawidłowo dbać o zęby i dziąsła?

Podstawą jest odpowiednie szczotkowanie zębów. Ten prosty zabieg należy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie. Zapobiega rozwojowi próchnicy pierwotnej i wtórnej (próchnicy występującej wokół wypełnień, koron, mostów), ale też stanów zapalnych przyzębia i tkanek okołowszczepowych. By jednak szczotkowanie było skuteczne, musi być nie tylko przeprowadzone dokładnie, ale też należy stosować odpowiednie akcesoria: szczoteczkę z delikatnym włosiem, pastę do zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej. Osoby cierpiące z powodu nadwrażliwości, która objawia się m.in. krwawieniem z dziąseł, powinny zwrócić na to szczególną uwagę. W ich przypadku zwykła pasta nie wystarczy. Należy wybrać taką, która zawiera składniki zwalczające przyczyny zapalenia dziąseł, a nie tylko same objawy. Ważne również, by działa antybakteryjnie i skutecznie usuwała płytkę nazębną.

Podczas mycia zębów wielu z nas zapomina o pielęgnacji języka. A to poważny błąd! Na nim również gromadzą się zanieczyszczenia.

Nie zapomnij o nitkowaniu!

Bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest nitkowanie przestrzeni zębowych. Trudno jest dotrzeć do nich zwykłą szczoteczką, stąd często zalegają w nich spore ilości resztek pokarmowych. Tam też często rozpoznaje się początek zmian próchnicowych, co jest o tyle poważne, że najczęściej obejmuje jednocześnie dwa sąsiadujące ze sobą zęby. By tego uniknąć, stomatolodzy zalecają stosowanie nici dentystycznych. Wystarczy po nie sięgać raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Jakie funkcje spełnia płyn do płukania jamy ustnej?

Po szczotkowaniu zębów zaleca się również zastosowanie odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej. Na rynku tego typu produktów jest całe mnóstwo, ale warto zwrócić uwagę na Meridol. Nie zawiera alkoholu, a jego składniki aktywne – aminofluorek i fluorek cynawy – w bardzo szybkim czasie rozprzestrzeniają się wewnątrz jamy ustnej, zapewniając działanie antybakteryjne. Dzięki temu stosowany regularnie płyn zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, utrzymuje naturalną równowagę flory w jamie ustnej, ułatwia regenerację podrażnionych dziąseł i wspomaga ochronę przed próchnicą.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Zdecydowana większość z nas do dentysty chodzi tylko wtedy, gdy zostaje do tego zmuszona: ból zęba jest tak intensywny, że trudno go znieść albo każdego dnia szczotkowaniu towarzyszy krwawienie z dziąseł. Są to jednak objawy zaawansowanych stanów chorobowych, których można było uniknąć dzięki regularnym wizytom u stomatologa.

Specjalista podczas kontroli nie tylko jest w stanie odnaleźć pierwsze ogniska próchnicy, ale też ocenić stan dziąseł oraz odpowiednio szybko wdrożyć leczenie.

Bardzo istotne jest również regularne usuwanie kamienia nazębnego. Dlaczego? W płytce nazębnej gromadzą się resztki jedzenia i bakterie. Część z nich jesteśmy w stanie usunąć podczas codziennej higieny, reszta narasta i z czasem ulega procesowi mineralizacji. Na zębach (zwłaszcza od wewnętrznej strony) widoczny staje się kamień nazębny. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem estetyczny. Gdy nie jest usuwany, może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Warto wiedzieć, że bezpłatne usuwanie kamienia nazębnego przysługuje pacjentowi objętemu ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach kontraktu z NFZ raz w roku.

Choroby dziąseł w ciąży – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Wielu rodziców bardzo świadomie przygotowuje się do powiększenia rodziny. Kobiety wykonują wiele badań, zażywają odpowiednie witaminy. Wiele z nich jednak zapomina o tym, by przed zajściem w ciążę odwiedzić stomatologa. Dlaczego to takie ważne?

Już od pierwszych dni ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele fizjologicznych zmian na tle hormonalnym. W tym czasie notuje się większą skłonność do zapaleń dziąseł. Wpływ na to ma podwyższony poziom progesteronu i estrogenów, a hormony te sprzyjają większemu ukrwieniu tkanek. Skutkuje to nadwrażliwością dziąseł oraz ich rozpulchnieniu. Rozpoznaje się wówczas tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Szacuje się, że dotyczy 40 proc. pań spodziewających się dziecka. Głównym objawem infekcji w obrębie jamy ustnej jest krwawienie, dające się zauważyć podczas szczotkowania (syndrom "różowej szczoteczki”).

Czy ciążowe zapalenie dziąseł jest groźne dla matki i dziecka?

W większości przypadków choroby przyzębia u kobiet ciężarnych nie powodują żadnych konsekwencji zdrowotnych, o ile są odpowiednio leczone. Zdarza się jednak, że dochodzi do zaawansowanej infekcji w obrębie jamy ustnej, co z kolei może mieć wpływ na rozwijające się w łonie matki dziecko. Zapalenie przyzębia najczęściej wiąże się z występowaniem trzech rodzajów powikłań ciążowych: niskiej wagi urodzeniowej, przedwczesnego rozwiązania oraz stanu przedrzucawkowego. Nie wolno zatem bagatelizować objawów stanu zapalnego jamy ustnej.

4 zasady dbania o jamę ustną dla przyszłych mam

Co zrobić, gdy dziąsła staną się nadwrażliwe?

Najważniejsze jest, by nie zaniedbywać higieny. Gdy pojawią się pierwsze objawy, należy zmienić szczoteczkę na tę z miękkim włosiem, np. Meridol. Posiada delikatne włókna o mikroskopijnych zakończeniach, które chronią podrażnione dziąsła. Do mycia zębów zaleca się używać specjalistycznej pasty, która w swoim składzie zawiera aminofluorek i fluorek cynawy. Są to związki o wielokierunkowym działaniu. Nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka próchnicy, ale też redukują poziom toksyn w płytce nazębnej i utrzymują naturalną równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej.

W codziennej pielęgnacji należy też stosować płyn do płukania. Najlepiej, by nie zawierał alkoholu. Tego składnika pozbawiony jest preparat Meridol, który ułatwia regenerację podrażnionych dziąseł i wspomaga ochronę przed próchnicą.

Czy w ciąży można usuwać kamień nazębny?

Stomatolodzy nie widzą przeciwwskazań, by w ciąży usuwać kamień nazębny. Jest to niezwykle ważny zabieg, którego nie wolno unikać, spodziewając się potomka. Z jamy ustnej (ręcznie lub za pomocą ultradźwięków, które nie mają negatywnego wpływu na rozwijające się w łonie matki dziecko) usunięty zostanie kamień, będący siedliskiem wielu bakterii.

Czy ciążowemu zapalenie dziąseł można zapobiec?

W znacznym stopniu można ograniczyć ryzyko powstania ciążowego zapalenia dziąseł poprzez stosowanie właściwej profilaktyki. Podstawą jest regularne szczotkowanie zębów (co najmniej dwa razy dziennie), czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym. Warto też dbać o prawidłową dietę, zwiększając podaż źródeł witaminy C oraz ograniczając spożycie słodyczy i słodkich napojów gazowanych.

Jak rozpoznać stan zapalny dziąseł?

Kiedy zaczyna nas boleć ząb, sięgamy po lek przeciwbólowy i kontaktujemy się ze stomatologiem. Dlaczego więc bagatelizujemy krwawienie z dziąseł? To pierwszy objaw stanu zapalnego w jamie ustnej, który nieleczony może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Choroby przyzębia stanowią dziś problem społeczny. Dotyczą wielu dorosłych oraz młodzieży. Główną przyczyną ich występowania jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. Zęby szczotkujemy zbyt krótko lub za rzadko, nie usuwamy też regularnie płytki nazębnej. Ściśle przylega ona do powierzchni zęba i jest źródłem toksyn bezpośrednio odpowiedzialnych za proces zapalny.

Sygnałem alarmowym jest różowa szczoteczka, którą barwi krew z dziąseł. Stają się one ponadto nadwrażliwe, obrzęknięte, zaczerwienione, niekiedy bolesne.

Stan zapalny dziąseł, o ile jest odpowiednio szybko rozpoznany, można zahamować. Podstawą jest usunięcie płytki nazębnej oraz odpowiednia higiena. Na co dzień należy stosować dopasowaną do swoich potrzeb szczoteczkę, pastę do zębów oraz płyn do płukania ust. Warto by zawierał on w swoim składzie substancje działające antybakteryjnie i hamujące tworzenie się płytki nazębnej. Działanie takie wykazuje Meridol, który nie zawiera alkoholu i może być stosowany przez długi czas.

Nie bagatelizuj! Zapobiegaj!

Niestety, doświadczenie pokazuje, że wielu pacjentów lekceważy pierwsze objawy stanu zapalnego dziąseł. To poważny błąd. Infekcja przez długi czas rozwija się niepostrzeżenie, by z czasem doprowadzić do bardziej zaawansowanej postaci - choroby przyzębia. A to jest już proces nieodwracalny i mający bardzo poważne konsekwencje.

Objawy, które powinny niepokoić

W przypadku chorób przyzębia stan zapalny obejmuje kość i więzadła zęba. Uszkodzeniu ulegają włókna ozębnej, które utrzymują ząb na miejscu. Dochodzi też do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Efekt? Dziąsła cofają się, odsłaniają się szyjki i korzenie zębów. Objawem tego jest nadwrażliwość na zimne, gorące i kwaśne pokarmy. Powstają kieszenie przyzębne, które są wyjściem ropni paradontalnych.

Zęby, które pozbawione są oparcia, zaczynają się ruszać i przemieszczać, a z czasem wypadają. Pojawia się też problem nieświeżego oddechu. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą też prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych, m.in. chorób serca i zapalenia płuc. Są też niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż mogą być przyczyną przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Ryzyko rozwoju chorób przyzębia rośnie wraz z wiekiem. Na ich występowanie wpływ mają również: stres, status społeczny, czynniki genetyczne, palenie tytoniu, osteoporoza oraz choroby ogólnoustrojowe przebiegające z niedoborami immunologicznymi.

Leczenie stanów zapalnych dziąseł

Gdy pojawią się pierwsze objawy, warto od razu wdrożyć odpowiednie działania. Podstawą jest wizyta u stomatologa lub higienistki. Specjalista usunie kamień nazębny, ale powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od pacjenta. Trzeba bowiem dbać o codzienną pielęgnację jamy ustnej i zabieg ten wykonywać bardzo dokładnie. Nie wolno go zaniedbywać. To jedyna droga do pięknego i zdrowego uśmiechu.

Z czego może wynikać nadwrażliwość dziąseł?

Nadwrażliwe dziąsła bolą i sprawiają wiele problemów. Przykre dolegliwości wymuszają też rezygnację z ulubionych deserów i ciepłych napojów. Czy nadwrażliwość dziąseł można zminimalizować lub całkowicie się jej pozbyć?

Najczęściej winą za nadwrażliwość zębów i dziąseł możemy obarczyć siebie samych. Dolegliwość jest konsekwencją złych nawyków higienicznych. Zdarza się też, że ma związek z wadą zgryzu (zęby są przeciążone, a szkliwo uszkodzone, co powoduje odsłonięcie zębiny).

Nadwrażliwość zębów może być też wynikiem nieprawidłowej diety. Problem pojawia się, gdy za dużo w niej słodkich napojów gazowanych oraz pokarmów kwaśnych. Przyczyniają się one do stopniowej demineralizacji szkliwa. Równie szkodliwe jest zgrzytanie zębami czy obgryzanie paznokci.

Z nadwrażliwością dziąseł jest podobnie. Do powstania problemu przyczyniają się złe nawyki higieniczne, palenie tytoniu, stres i cukrzyca. Stan zapalny, o ile nie zostanie w porę zahamowany, obejmuje ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy oraz dziąsło. To prowadzi do migracji nabłonka kieszonki dziąsłowej w stronę szczytu korzenia, destrukcji włókien kolagenowych ozębnej i zapalnej resorpcji kości wyrostka. Zaawansowana infekcja kończy się najczęściej utratą zęba.

Objawy nadwrażliwości dziąseł są charakterystyczne. Pierwszym sygnałem alarmowym jest ich zaczerwienienie i obrzęk. Często też pojawia się krwawienie, na początku tylko podczas szczotkowania i nitkowania, następnie również w czasie jedzenia pokarmów twardych.

Proste zasady ochrony dziąseł nadwrażliwych

Sposoby na nadwrażliwe dziąsła

W zdecydowanej większości przypadków zapalenia dziąseł można uniknąć, stosując odpowiednie działania profilaktyczne. Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej – odpowiednio długie i dokładne szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Bardzo ważne jest też stosowanie płynu do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym, np. Meridol. Zawiera składniki aktywne – aminofluorek i fluorek cynawy, które natychmiast rozprzestrzeniają się wewnątrz jamy ustnej i hamują tworzenie się płytki bakteryjnej. W jego składzie nie ma alkoholu.

Niezwykle istotne jest też regularne usuwanie płytki nazębnej, która nawarstwiła się i stwardniała, tworząc kamień nazębny. Profesjonalne oczyszczanie zębów należy wykonywać co najmniej raz w roku w gabinecie stomatologicznym.

Kogo najczęściej dotyczy nadwrażliwość dziąseł?

Ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł i chorób przyzębia wzrasta wraz z wiekiem, do czego prawdopodobnie przyczynia się zmniejszona odporność immunologiczna organizmu. Przewlekłe, średnio zaawansowane zapalenie przyzębia dotyczy 86% populacji powyżej 70. roku życia, a wśród nich więcej niż jedna czwarta pacjentów straciła wszystkie zęby z powodu progresji choroby przyzębia.

Wpływ na rozwój choroby ma też palenie tytoniu. U palaczy odkładanie się złogów nazębnych jest bardziej nasilone, co może być związane z zaburzeniami w wydzielaniu śliny, które nasilają się pod wpływem składników dymu tytoniowego.

Zdecydowanie wyższe ryzyko zapalenia dziąseł notuje się też u cukrzyków, jednak dobra kontrola poziomu glukozy we krwi diabetyków pomaga zachować tkanki przyzębia w prawidłowym stanie.

Stan zapalny dziąseł nie tylko wiąże się z przykrymi dolegliwościami, ale też może być przyczyną chorób ogólnoustrojowych. Dziś wiadomo już, że bakterie bytujące w jamie ustnej z łatwością mogą przedostać się do krwioobiegu, uszkadzając poszczególne narządy, m.in. mięsień sercowy.

Czym kierować się przy wyborze szczotki do zębów?

Szczoteczka do zębów znajduje się w każdym domu. Zabieramy ją ze sobą wszędzie. Czy jednak używamy odpowiedniego dla siebie modelu? Czym się kierować przy wyborze szczoteczki?

Regały w sklepach uginają się pod ciężarem ilości szczoteczek do zębów. Jest ich całe mnóstwo – manualne, elektryczne, oscylacyjno-rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Kuszą kolorem, oryginalnym wyglądem włosia czy ergonomiczną rączką. Czy są to jednak najważniejsze jej parametry? Niekoniecznie.

Najważniejszą funkcją szczoteczki do zębów jest usunięcie z jamy ustnej nagromadzonych bakterii i płytki nazębnej. I nie jest istotne, czy w łazience mamy szczoteczkę elektryczną czy manualną. Ważne jest, czy jest ona prawidłowo używana, a więc co najmniej dwa razy dziennie przez ok. 2–3 minuty.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Zaleca się, by jednej szczoteczki do zębów używać maksymalnie przez trzy miesiące. Jeśli jednak wcześniej zauważymy, że włosie jest rozchylone, należy ją wyrzucić i zainwestować w nową. Taka szczoteczka nie spełnia swojego zadania. Nie czyści efektywnie zębów, ponadto przyczynia się do podrażnienia dziąseł.

Trzeba też pamiętać, by szczoteczkę przechowywać w pozycji pionowej, by mogła swobodnie schnąć. Pamiętajmy również o regularnym myciu kubka do płukania jamy ustnej i pojemnika, w którym przechowujemy szczoteczkę.

Zasady poprawnego szczotkowania zębów

Technika szczotkowania zębów

Dobra szczoteczka do zębów to nie wszystko. Na nic się zda, jeśli sam zabieg będziemy wykonywać niedbale. Podstawą jest wypracowanie odpowiedniej techniki mycia. Najczęściej stosowaną jest metoda roll, zwana też obrotowo-wymiatajacą. Jest szczególnie polecana osobom, których dotknął problem nadwrażliwych dziąseł i które zmagają się z chorobami przyzębia. Szczoteczkę ustawia się pod kątem 45°, następnie przesuwa się ją lekko zaokrąglonymi i wymiatającymi ruchami po dziąsłach i koronach. Bardzo często stosowana jest również metoda okrężna.

Szczotkując zęby, nie można również zapominać o myciu języka oraz usuwaniu resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. Warto też stosować płyn do płukania jamy ustnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, u których pojawiły się takie objawy jak krwawienie dziąseł, ich nadwrażliwość i obrzęk. Oznacza to, że w jamie ustnej toczy się stan zapalny. Stosowanie płynu antybakteryjnego, np. Meridol, zahamuje ten proces.

Najczęstsze przyczyny chorób dziąseł i przyzębia

Nie tylko próchnica stanowi częsty problem stomatologiczny osób dorosłych. Innymi dolegliwościami, równie często spotykanymi, są stany zapalne dziąseł i przyzębia. Co przyczynia się do ich rozwoju?

Wbrew pozorom choroby przyzębia są stanem bardzo poważnym i wymagającymi leczenia. Zaniedbane mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, z utratą zębów włącznie. Dowiedziono ponadto, że mają też wpływ na rozwój chorób ogólnoustrojowych. Choroby przyzębia mogą przyspieszyć rozwój miażdżycy, pogarszają też przebieg cukrzycy, jak również przyczyniają się do rozwoju chorób układu oddechowego.

Co to są choroby przyzębia?

O chorobach przyzębia mówi się wówczas, gdy stan zapalny obejmuje zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. Dzieli się je na zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia.

Główną przyczyną chorób przyzębia jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niestety, naszym grzechem głównym w tym przypadku jest zbyt krótkie mycie zębów. Wielu z nas nie usuwa też płytki nazębnej (w ramach ubezpieczenia zdrowotnego możemy to zrobić bezpłatnie raz w roku), a to w niej właśnie gromadzą się bakterie, które są źródłem toksyn i bezpośrednio odpowiadają za proces zapalny.

Długotrwałe zaniedbywanie zapalenia dziąseł prowadzi do rozwoju zapalenia przyzębia. Jest to proces nieodwracalny, w przypadku którego zmiany chorobowe obejmują kości i więzadła zęba.

Rodzaje chorób dziąseł

Do choroby przyzębia przyczynić się mogą ponadto:

  • bruksizm,
  • mechaniczne uszkodzenia dziąseł,
  • wada zgryzu,
  • niektóre leki (np. preparaty stosowane przy zwalczaniu chorób układu krążenia lub antybiotyki, zwłaszcza cefalosporyny).
  • niedobory witamin, zwłaszcza witaminy C oraz witamin z grupy B.

Sprzyjającymi czynnikami w przypadku chorób przyzębia są schorzenia ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby krwi, choroby o charakterze autoimmunologicznym (np. kolagenozy), zakażenie HIV, jak również palenie tytoniu i stres.

Objawy chorób przyzębia

Choroby przyzębia przez długi czas mogą nie dawać o sobie znać. Charakteryzują się okresami zaostrzeń i dłuższymi okresami remisji.

Pierwszym niepokojącym objawem stanu zapalnego w obrębie dziąseł i przyzębia jest krwawienie, które najczęściej pojawia się podczas szczotkowania zębów. Inne niepokojące objawy to tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, a także nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepłe i zimne napoje i pokarmy. Alarmujący powinien być również nieprzyjemny zapach z ust. O zaawansowaniu stanu zapalnego świadczy obniżenie się szyjek zębowych oraz rozchwianie zębów.

Zapalenia przyzębia wymagają odpowiedniego leczenia, jak również dużej dyscypliny ze strony pacjenta. W pierwszej kolejności należy udać się do stomatologa, by usunąć kamień nad- i poddziąsłowy. Bardzo ważna jest też właściwa higiena jamy ustnej. W tym przypadku samo szczotkowanie nie wystarczy. Trzeba też sięgnąć po specjalistyczny płyn do płukania, np. Meridol. Zawiera składniki aktywne – aminofluorek i fluorek cynawy, które natychmiast rozprzestrzeniają się wewnątrz jamy ustnej, zapewniając działanie antybakteryjne. Ten specjalistyczny preparat pomaga też utrzymać naturalną równowagę flory bakteryjnej, ułatwia regenerację podrażnionych dziąseł i wspomaga ochronę przed próchnicą.

Choroby przyzębia to problem wielu Polaków. Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, inni bagatelizują problem. A to poważny błąd, który może zaważyć na naszym zdrowiu.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.